Anasayfaya Gidiniz
Başarı Ayrıntıda Gizlidir
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


ALDATMANIN KANUNDAKİ YERİ

Aldatma, yani zina’nın toplumdaki değeri ya da karşılanma şekli dışında Türk Ceza kanununda da bir karşılığı, yaptırımı ve tanımı vardır.  Ülkemizde bu yaptırım 1999 yılında hapis cezası olarak belirtilmiştir.
Aldatma eylemi kişiden kişiye, coğrafi bölgeden coğrafi bölgeye göre değişen bir tanımdır.  Ancak Türk Medeni Kanunu’nun 161. Maddesinde bulunan “Zina” hükümleri ve 166. Maddesindeki “Evililik birliğinin sarsılması” hükümleriyle eşlerin birbirini aldatması durumunda uygulanacak kanun esasları bellidir.
Aldatma yani zina 1999 yılına kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasına karşın; 2005 yılında yürürlüğe giren 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’nun 161. Maddesinde, aldatma (zina) eylemi, yeniden düzenlenmiştir. Düzenlenen aldatma eylemi, suç olarak sayılarak, direkt boşanma sebebi olarak görülmüştür. Zina, yani aldatma 1. Dereceden boşanma sebepleri arasına girmiştir.
Zina kavramı “evli bir erkeğin başka bir kadın ile evli bir kadının ise başka bir erkek ile olan cinsel münasebeti” olarak tanımlanmıştır. Ancak yapılan eylemin zina olarak nitelendirilebilmesi için, zina eylemini gerçekleştiren kişinin evli olması şartı gerekmektedir. Aldatılan eş, boşanma davası açmaksızın aldatan eşine tazminat davası açabilmektedir. Kanunlarımız bunu da mağdur tarafa sağlamaktadır.
Eğer taraflardan biri, karşı cinsi ile ilişki kurmayıp, kendi cinsi ile ilişki kurmuşsa, yani eşcinsel bir ilişki söz konusu olmuş ise, bu, zina kapsamına girmemektedir. Gerçekleştirilen bu eylem aile birliğini zedeleyeci unsurlar arasına girmektedir. Bu kanun kapsamında eşlerin boşanmasına karar verilir.
Eğer taraflar evli değil; fakat nişanlı ise, zina, yani aldatma durumunda, bu eylem zina kanunu kapsamına girmemektedir. Ancak kanunlarda bununla ilgili de bir hüküm bulunmaktadır. Aldatan taraf, kanunlar tarafından belirlenen sadakat yükümlülüğüne aykırı davrandığı için, aldatılan taraf tazminat davası açabilmektedir.

 

Kanun Önünde Kanıtlama


Eğer eşinizin sizi aldattığını düşünüyor, hatta bundan eminseniz ve evliliğinizi devam ettirmek istemiyorsanız yapmanız gereken şeyler vardır. Öncelikle elinizde eşinizin sizi aldattığını ispatlayacak bazı deliller olmalıdır. Eğer aldatıldığınıza dair elinizde delil varsa, bu delil ile birlikte Türk Medeni Kanununun 4721 sayılı kanunu ve 161. Maddesine dayanarak eşinize boşanma davası açabilirsiniz. Hatta eşinize karşı maddi ve manevi tazminat talebinde bile bulunabilirsiniz. Mahkeme sizin ve eşinizin ekonomik durumunu göz önünde bulundurarak tazminat talebini uygular. Ancak elinizde delil olması şarttır.
Aşağıda, aldatıldığınız takdirde, mahkemelere sunabileceğiniz deliller listelenmektedir.
1-Eşinizin sizden farklı biriyle (sevgilisi ile) çekilmiş samimi bir fotoğrafı veya video görüntüleri


2- Eşinizin bir başkası ile ilişkisi olduğuna tanıklık yapabilecek arkadaşları veya arkadaşlarınız


3- Cep telefonu kayıtları


4- Banka hesap hareketleri ve kredi kartı dökümleri


5- Eşinizin sevgilisi ile gittiği otellerin kayıtları, faturası vs.


6- Bilgisayarda eşinizin sevgilisinden gelen e-postalar, ya da kayıt altına alınmış yazışmalar


7- Eşinize yazılan mektup ya da cebinde bulduğunuz bir not,


8- Sevgiliyle birlikte çıkılan tatil faturası, uçak, tren, otobüs biletleri


9- Tapudan alınan herhangi bir kayıt (gayrimenkul tapusu vs.)


10-Sevgiliye gönderilen çiçek ya da başka hediyelerin faturaları

Yukarıdaki delillerden herhangi birisi ile avukata dilekçe verdiğinizde boşanmamanız için bir sebep bulunmamaktadır. Boşanmanın yanı sıra sizi aldatan eşinizden tazminat talebinde de bulunabilirsiniz. Aldatılma nedeniyle boşanma davası açmak isteyen eş zina yani aldatma eylemini öğrendikten sonra altı ay içinde mahkemeye başvurmalıdır. Eylemin gerçekleştiğini öğrendikten sonra başlayan bu altı aylık süre 5 yıl sonra geçerliliğini yitirir ve aldatılan eşin dava açma hakkı düşer. Ayrıca zina yapan ya da aldatan eşini affeden kişinin dava hakkı bulunmamaktadır.

 

® İzmir Dedektiflik Ltd. Şti. Özel Dedektiflik & Araştırma Bürosu   © 1995 / 2012- 22 Yıllık Tecrübe Bilal KARTAL