Anasayfaya Gidiniz
Başarı Ayrıntıda Gizlidir
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


ALDATMA TÜRLERİ NELERDİR?

Aldatmanın temelinde yatan sebepler araştırıldığında, karşımıza oldukça fazla sayıda olasılık çıktığını görüyoruz. Sadakatsizliğe neden olabilen bu birçok ihtimal, kişilerin cinsel veya duygusal olarak düştüğü boşluklardan kaynaklanıyor. Kimi zaman farklı bir cinsel deneyim yaşamanın ötesine gitmiyor olsa da, kimi zaman yeniden aşık olduğu hissine kapılan insanlar yaratabiliyor. Bireyler, her ne sebeple olursa olsun, eğer bir aldatma macerasının içine sürükleniyorlarsa, bunu, iki ayrı şekilde gerçekleştirebiliyorlar. Bunlardan birincisi;


1-Cinsel Aldatma


Sayın misafirimiz cinsel aldatma, kişinin iradesi ve mantığına kabul edilebilir biçimde gelen, uygun bir zemin oluştuğu takdirde, hemen her insanın, kolayca gerçekleştirebileceği bir aldatma türüdür. Birey beraberlik sürdürdüğü eşini, başka birinden hoşlandığı, cinsel veya duygusal açıdan boşlukta kaldığı, değişiklik yaşama arzusu duyduğu, sıradan olmayan daha farklı bir cinsel deneyim yaşamayı istediği, hayatındaki insana güven duymadığı ya da öç alması gerektiğini düşündüğü için aldatabildiği gibi, aynı zamanda, para karşılığı, sadece zevk amaçlı, zor durumda kaldığı, maddi çıkarlar gözettiği, işyerinde daha rahat bir ortamda çalışabilmeyi ve yükselip kariyer yapmayı istediği için de aldatabilmektedir. Cinsel aldatmalarda, genelde bir üçüncü kişiyle, sadece cinsellik paylaşıldığı için, bunun, bireyin aile yaşamına etkisi, pek fazla hissedilmemektedir. Aldatan kişi, yaşadığı bu aldatma macerasını, elinden geldiğince saklamayı tercih edecektir. Ancak, aldatma eylemi, açığa çıkarılmadıkça veya aldatan kişi, bir şekilde yakalanmadıkça, sık sık tekrar ettiği de gözlenmektedir.

2-Duygusal Aldatma  


Duygusal aldatmalar cinsel aldatmalara nazaran çok daha tehlikeli durumlar oluşturmaktadır. Hisleri ile aldatan bir kişi, üçüncü kişi ile sadece yatağını değil, aynı zamanda, parasını, duygularını, ve fırsat buldukça da, karşılıklı olarak sürdürdüklerine inandığı sevgiyi paylaşmaktadır. Esasen, Duygusal aldatma ilk olarak, cinsel aldatma ile başlar ve devamında da, iki kişi arasında ortaya çıkan hisler baş gösterdiği için duygusal bir ilişkiye dönüşür. Her ne kadar kişi, önceleri, eşim beni çok ihmal etti, kendimi çok yalnız ve terk edilmiş hissediyorum, ilgi çekmek istedim, peşinde koşulan nüfuzlu biri olduğu için yaptım, neyi istersem onu hala elde edebileceğimi kendime kanıtlamak istiyordum, gibi nedenleri sıralıyor olsa da, zamanla karşı taraftaki üçüncü kişiye duygular beslenmeye başlamaktadır.  Ve çiftler birbirlerine bağlanırlar. Hal böyle olunca, elbette, aldatan eş, zamanını, duygularını, parasını, cinsel hayatını ve sevgisini, artık, başka biriyle paylaştığı için, evlilik bağı içerisinde olduğu eşine ve çocuklarına ihtiyaç duymamakta, tam tersi, onları kendisine bir ayak bağı gibi görmeye başlamaktadır. Özellikle de üçüncü kişi ile arasında olan bu duygusal yakınlık, zamanla artarsa, mevcut evliliğini bitirerek, yeni bir yuva kurma kararı almaktadırlar. Bu nedenle, duygusal aldatma, cinsel aldatmalara oranla, daha büyük yıkımlar getirebilmektedir.

Saygılarımla Bilal KARTAL   

® İzmir Dedektiflik Ltd. Şti. Özel Dedektiflik & Araştırma Bürosu   © 1995 / 2012- 22 Yıllık Tecrübe Bilal KARTAL