Anasayfaya Gidiniz
Başarı Ayrıntıda Gizlidir
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Cinsel İstismara Karşı Alınacak Önlemler

Bir kişinin herhangi bir başka kişi tarafından cinsel olarak kötüye kullanılması, suiistimal edilmesi, istemediği şeylerin yaptırılmasına, cinsel istismar denilir. Her meslekten ve her sosyo kültürel statüden kişi, maalesef, cinsel istismara uğrayabilmektedir. Fakat, en çok kadınlar ve çocuklar bu yönde gerçekleşen istismarlarla karşılaşabilmektedirler.
Cinsel istismar, anal ve oral olarak uygulanan birleşmeleri de kapsamaktadır. Kısaca tecavüz ismini alan cinsel istismar, kişiyi hem fiziksel, hem de psikolojik olarak darbeler alma tehlikesine sokmakta, kimi zaman ise, bu tarz bir saldırıya uğrayanların, kendi canlarına kıymasına kadar gidebilen zor bir yola sürüklemektedir.
Bu gibi cinsel zorlamaların ve saldırıların temelinde, seksüel istekler değil, mağdur olması istenilen kişiyi, vahşi bir şekilde aşağılama isteği bulunmaktadır. Tecavüz eden ve uğrayan kişi arasındaki ilişki, fiziksel olarak egemenlik gösteren ve buna boyun eğmek zorunda bırakılan tarafların ilişkisidir.
Tecavüz etme yoluna başvuran kişi, kimi zaman, cinsel istismardan zevk alamadığı için şiddete başvurmaktadır. Bu da tecavüz ettiği kişiyi, yani mağduru, psikolojik ve fiziksel anlamda büyük zarara uğratmaktadır. Herhangi bir saldırı karşısında, kendilerini savunabilmeleri mümkün olmayan çocuklara yönelmeyi seçen tecavüzcü sayısının artması yüzünden, özellikle, bu konuyu irdeleyeceğiz.

Çocuklarımızı Cinsel İstismarlardan Korumanın Yolları


Öncelikle çocuklarınıza, her konu hakkında size danışabileceklerini ve başlarına gelen olay ne kadar kötü görünüyor olursa olsun size bunu anlatabileceklerini öğretmelisiniz. Herhangi bir kişi, cinsel olarak çocuklarınıza yaklaşmak istediğinde, o kişiye “hayır” demeleri zorunluluğu olduğunu bilmeli ve kimseye bundan bahsetmemeleri adına tehdit edilmiş olsalar dahi, derhal yanınıza gelerek konuyu, size de açıklamaları gerektiğini söylemelisiniz. Yalnız oldukları bir anda, en yakınlarınız da dahil olmak üzere,  her kim tarafından gerçekleştirilmeye çalışılmış olursa olsun, cinsel bir temasa maruz bırakılmak istenildikleri an, bulundukları ortamdan uzaklaşmaları ya da öyle bir ihtimali yok ise yüksek sesle bağırarak yardım istemeleri gerektiğini öğretmelisiniz. Çocuk henüz bazı kavramları ayırt edebilecek yaşta değil ise, cinsel organına birinin dokunması ya da dokunmayı istemesi durumunda, bunu sizden saklamaması ve gelip söylemesi gerektiğini, kendisine mutlaka benimsetmelisiniz. Çünkü, cinsel istismarcılar, çocuklarınıza heyecan duygusu verebilmek için, bunun ikisi arasında bir sır olduğunu ve öyle kalması gerektiğini öğretebilirler.

Eğer, çocuğunuz cinsel yönden kötüye kullanılmış ise, ona bunun kendi suçu olmadığını uygun bir dille anlatmalısınız. Aksi halde kendisini suçlayacak, belki de kendisine zarar verecektir. Maalesef, ülkemizde sanıldığından çok daha fazla sayıda, cinsel istismara uğramış genç, yaşlı, çocuk ya da yetişkin birey bulunmaktadır. Bu konuda yalnız kendinizi ve çocuklarınızı değil, çevrenizdekileri de bilgilendirmenizde oldukça büyük fayda vardır. Bu gibi konularda ailenin yanında, bireyin çevresi de, çok fazla önem taşımaktadır.

® İzmir Dedektiflik Ltd. Şti. Özel Dedektiflik & Araştırma Bürosu   © 1995 / 2012- 22 Yıllık Tecrübe Bilal KARTAL