Anasayfaya Gidiniz
Başarı Ayrıntıda Gizlidir
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Dedektiflerin Çalışma Alanları

Dedektiflik kavramı son yıllarda ülkemizde gelişen ve yaygınlaşan bir kavramdır. Dedektiflik, bir kişinin isteği üzerine ya da suçluların suçlarını ispatlamak için yapılan araştırma ve soruşturmalar bütünüdür. Dedektif yaptığı araştırma ve soruşturmaların sonuçlarını raporlayıp işi verene sunmak durumundadır.
Türkiye‘de dedektiflik genelde polis ve kolluk emeklileri tarafından yapılan bir meslekti. Ancak günümüzde, yaygınlaşan dedektiflik kavramı ile birlikte birçok özel dedektiflik bürosu ve şirketi açılmıştır. Dedektifler gizlilik ilkesini esas alarak çalışırlar. Dedektif olmak için, eğer dedektifliğin temelini oluşturan niteliklere sahipseniz, kendi büronuzu açıp dedektiflik yapabilirsiniz. Bir dedektifte bulunması gereken başlıca nitelikleri şöyle sıralayabiliriz: psikoloji ve sosyoloji dalları hakkına bilgi sahibi olmak, dedektifliğin gerektireceği ekipmanları (dürbün, dijital fotoğraf makinesi, kamera, biyolojik veri toplama kitleri vb.) kullanabilmeli, etkin bir dinleyici olmalı, bilgisayarda kaybolan verileri geri getirebilmeli, hızlı karar verme yetisine sahip olmalıdır.
Dedektifliğin farklı çalışma alanları vardır. Bu çalışma alanları dedektife, onun iş yapma becerisine, iş tecrübesine, yapılacak işe ve işin konusuna bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bir özel dedektif kendi mesleki alanına giren her türlü işi alarak müşterilerine hizmet vermelidir. Eğer deneyimi olmadığı bir durumsa, yönlendirmeler yapmalıdır, çünkü dedektiflikte, deneyim şarttır.

 

® İzmir Dedektiflik Ltd. Şti. Özel Dedektiflik & Araştırma Bürosu   © 1995 / 2012- 17 Yıllık Tecrübe Bilal KARTAL