Anasayfaya Gidiniz
Başarı Ayrıntıda Gizlidir
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Dedektiflik nedir ?

Dedektiflik, ulusal çapta incelenmesi açısından Türkiye’nin ve genel anlamda bakıldığında, yurt dışında bulunan tüm ülkelerin, kendi yasal sistemlerine uyan düzenlemeler ile sınırlarını belirlediği, polis kuvvetlerinde görev alan birimlerin ya da özel dedektiflik bürolarında çalışanların icra etmekte oldukları bir meslektir. Bu yüzden, dedektifliği, polis dedektifliği ve özel dedektiflik başlıkları altında olmak üzere, iki gruba ayırmak gerekmektedir.
Polis kuvvetlerinde dedektiflik: Dedektif, kamu personeli olduğu takdirde, yani bir polis biriminde çalışıyorsa, üstleri tarafından verilen görevleri yerine getiren diğer dedektiflerin ve kendisi de dahil olmak üzere, bulunduğu departmanların uyguladıkları işlemleri kapsamaktadır. Örneğin, cinayet, dolandırıcılık, kundakçılık hakkında açılan soruşturmalar ve kaçırılma, aranılan şahıslar, hırsızlık gibi olaylar, dedektiflik departmanlarının ilgilendiği konulardan yalnızca bazılarıdır.
Özel dedektiflik: Eğer dedektif, özel olarak açtığı ya da başkası tarafından faaliyete geçirilmiş bir özel dedektiflik bürosunda çalışıyor ise, gerçek ve tüzel kişilerin talep etmesi üzerine gerçekleştirdiği araştırmalara denilmektedir. Bu araştırmaları ise, boşanma, icra, dolandırıcılık, sahtecilik, hırsızlık, yolsuzluk, velayet, alacak, borç, tapu, tazminat gibi davalar için mahkemelerde sunulacak delillerin tespiti, çiftler tarafından talep edilen sadakat, yakınları tarafından aranılan şahıslar, aileleri tarafından kötü alışkanlıkları merak edilen ile boşanmış eşler tarafından kaçırılan çocuklar ve kurumsal firmalar için gerçekleştirilen piyasa, personel, pazar, bayi, acente gibi konular hakkında sayabileceğimiz çeşitli başlıklar altında toplayabiliriz.

 

® İzmir Dedektiflik Ltd. Şti. Özel Dedektiflik & Araştırma Bürosu   © 1995 / 2012- 17 Yıllık Tecrübe Bilal KARTAL