Anasayfaya Gidiniz
Başarı Ayrıntıda Gizlidir
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


Depreme Karşı Alınacak Önlemler

Zelzele ve yer sarsıntısı olarak da adlandırılabilen deprem, yer kabuğu içindeki kırılmalar nedeniyle ortaya çıkan titreşimlerin, dalgalar halinde yayılarak, yeryüzünde sarsıntılar meydana getirmesiyle oluşmaktadır. Ayrıca, deprem, “hareketsiz olduğu varsayılan yer kabuğunun, herhangi bir bölgesinde, yarattığı titreşimler yüzünden, yer üstünde bulunan yapılarda yıkılmalar ve can kayıplarına neden olması”, şeklinde de kabul edilebilmektedir. Maalesef, deprem bir doğa olayı ve durdurulması da imkansız olduğu için, engel olamayacağımız büyük can kayıplarına ve maddi hasarlara meydan verebilmektedir. Ancak alabileceğimiz bazı önlemler, depremlerin vereceği zararları en aza indirgememize yardımcı olabilmektedir. Dünyanın pek çok yerinde, hergün, irili ufaklı birçok deprem meydana gelmektedir. Türkiyemiz de, coğrafi konumu itibari ile, deprem kuşakları üzerinde yer almaktadır. Bizlere düşen görevi ise, dünyadaki diğer ülkeler gibi, depremle yaşamayı öğrenmek ve depremden en az zararla sıyrılabilmek için, tedbirler almaktır.
Alınabilecek önlemler şunlardır :

1-Yerleşim bölgeleri özenle seçilmeli ve imar planı dışındaki yerlere, herhangi bir yapı, inşa edilmemelidir.

2-Binaların yapımında, depreme dayanıklı ve kaliteli malzemeler kullanılmalıdır.

3-Yapılar yapım esnasında denetlenmeli kaçak yapılaşmaya izin verilmemelidir.

4-Varolan binalar,depreme karşı dayanıklı hale getirilmelidir.

5-Yeni bir gayrimenkul satın alırken, binanın, zemin etüdünün gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğine ve deprem yönetmeliğine uygun inşa edilip edilmediğine mutlaka dikkat edilmelidir.

6-Sonradan karşılanması oldukça büyük maddi gereksinimlere neden olacağı için, tüm gayrimenkullerin, devlet tarafından da zorunlu tutulan, DASK, yani zorunlu deprem sigortasının yapılmasına büyük özen gösterilmelidir

.7-Evdeki, mutfak ve banyo dolapları gibi, deprem sırasında, düşme eğilimi gösterebilecek eşyaların, duvarlara ya da zemine, sabit bir şekilde monte edildiğinden emin olunmalı ve deprem anında, devrilebilecek eşyalardan uzak durulmalıdır.

8-Deprem sırasında, hayat üçgeni oluşturabilecek çamaşır makinesi, buzdolabı gibi eşyaların, normal zamanlarda yerleştirilme biçimleri, etraflarında boş alanlar bırakılacak şekilde olmalıdır.Deprem esnasında kaçamama gibi bir durum söz konusu olduğunda, bu eşyaların etrafında dizlerimizin üzerine çöküp, başımızı, iki elimizin arasına almak, hayat kurtarıcı bir adım olacaktır.

9-Evde, bir ilkyardım çantasının, hazır halde bulundurulması, çok önemlidir. Bu çantanın, her zaman, ilkyardım malzemeleri, uyku tulumu, el feneri, pil, kuru gıda gibi ihtiyaç duyulacak malzemeleri, içinde bulundurması ve panik halinde de, kolayca ulaşılabilecek bir yerde olması sağlanmalıdır.

10-Oldukça zor olsa da, deprem anında, panik yapılmaması en önemli hususlardan biridir. Panik, doğru düşünmeyi ve hızlı hareket etmeyi zorlaştıracağı için, olabildiğince soğukkanlı davranılması gerekmektedir.

11-Eve, deprem anında, evde bulunan, suyu, elektriği ve doğal gazı kesen otomatik sistemlerden yerleştirerek, olası bir deprem sırasında, kendinizi ve evinizi emniyete almış olursunuz. Bu sayede, deprem anında meydana gelme ihtimali yüksek olan kaçaklardan kaynaklanacak problemleri önlenecektir.

Bu tedbirlerin alınması, depremin yaratacağı olumsuz etkileri azaltmak için oldukça büyük fayda gösterecektir..

® İzmir Dedektiflik Ltd. Şti. Özel Dedektiflik & Araştırma Bürosu   © 1995 / 2012- 17 Yıllık Tecrübe Bilal KARTAL