Anasayfaya Gidiniz
Başarı Ayrıntıda Gizlidir
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


EVDEN HIRSIZLIĞA KARŞI ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

Ülkemizde en çok işlenen suçların başında, maalesef, hırsızlık gelmektedir. Her ne kadar devlet ve güvenlik güçleri işbirliğiyle, bazı önlemler alınmaya çalışılsa da, tamamen önüne geçilmesi pek mümkün olmayan bir durumdur. Kamu tarafından, bu konuda tedbirler alınmasının yanı sıra, vatandaşların da bu konuda bilinçli davranarak, öncelikle kendilerini ve sevdiklerini koruyabilmek adına, belli bazı önlemler alması gerekmektedir. Emniyet Genel Müdürlüğü de, vatandaşları bu konu hakkında hem uyarmak hem de farkındalık yaratabilmek için, kendi sitesi aracılığıyla, hırsızlığa karşı alınabilecek tedbirler hakkında bilgiler yayınlamıştır:

1-Giriş veya zemin katlarda yaşayan aileler, balkon kapılarına ve pencerelerine, sağlam demir parmaklıklar yaptırmalıdırlar. Çünkü, hırsızlar kolay girilebilecek evleri tercih ederler. Hırsızlık esnasında ses gürültü çıkarmamak için böyle evleri tercih etmezler.


2-Kapılardaki kilit sayısı arttırılmalı, ayrıca, emniyet zinciri takılmalı ve gece yatmadan önce mutlaka kapılar kilitlenmelidir.


3-Bina girişlerine ve bina içlerine kamera sistemi yerleştirilmesi, binanın ışıklandırmalarla aydınlatılması gibi, fiziki önlemlerin alınması da, hırsızlık olayları için caydırıcı bir nitelik taşımaktadır. Ayrıca, binalara kurulan diyafon sistemleri sayesinde, apartmanın giriş kapısı kapısı açılmadan önce, zile basan kişi ya da kişilerin tanıdık olup olmadığı öğrenildikten sonra içeri alınması, oldukça büyük bir fayda sağlamaktadır.


4-Eğer uzun süreli olarak ya da bir kaç gün için dahi olsa, evinizden uzaklaşıyorsanız, lambalardan birinin ışığını yanık veya radyo ya da televizyonunuzun sesini açık bırakırsanız, dışarıdan bakıldığında, evde birileri olduğu düşüncesi uyandıracaktır. Ayrıca komşularınızdan veya yakınlarınızdan, evinize ara sıra gitmelerini, ya da posta kutunuzdaki faturaları almalarını tembihleyebilirsiniz. Hırsızlar evlere girmeden önce posta kutularını da kontrol etmektedirler. Posta kutusunda biriken faturaları gözlemleyen hırsızlar, bu evde kimsenin olmadığını ve evin uzun süredir boş olduğunu anlayabilmektedirler.


5-Evdeki hırsızlık olaylarında büyük maddi kayıplara uğramamak için, değerli eşyalarınızı, hırsızlar tarafından oldukça iyi bir şekilde bilinen ve ilk olarak kontrol edilen, yatak altı, çanta ve dolap içi gibi kolaylıkla bulunabilecek yerlere saklamamalısınız.


6-Yeni bir eve taşındığınızda, mutlaka kapının kilitlerini değiştirmelisiniz. Çünkü, sizden önce o evde oturan insanlarda veya çevredeki emlak ofislerinde, hala anahtarlar bulunabilir.
Yeni bir eve taşınırken, evin şehir merkezinden çok uzakta olmamasına da özen göstermelisiniz. Kalabalık yerlerden ziyade tenha muhitleri seçen hırsızlar için, şehir merkezinden uzak olan mahalleler, daha cazip gelmektedir.

Üzerinde düşündükçe, sizin de, kendi adınıza yenilerini ekleyebileceğiniz yukarıda sayılan önlemleri almak, sizi ve sevdiklerinizi, hırsızlık olaylarına karşı, koruyacaktır.

® İzmir Dedektiflik Ltd. Şti. Özel Dedektiflik & Araştırma Bürosu   © 1995 / 2012- 17 Yıllık Tecrübe Bilal KARTAL