Anasayfaya Gidiniz
Başarı Ayrıntıda Gizlidir
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


KADININ ALDATMASI

 

Günümüzde eşini aldatan karakter yalnızca erkek değil artık. Kadınlar da eşlerini aldatmakta hatta bunu ustaca bir biçimde yapmaktadır. Eşinden onu aldattığını gizleyen kadın durumu gizlemek için yalan söylemeye başvurmaktadır. Sadece eşine değil, yakın çevresine de yalan söylemektedir. Ancak söylenen yalanlar, durumu bir yere kadar kurtarmaktadır. Çünkü aldatan kadın da bir süre sonra söylediklerini ya da kime ne söylediğini unutacağı için, bir yerden açık vermektedir. Yalanı açığa çıkan kadının gardı düşmekte ve açığı kapatmak ya da durumu telafi etmek için daha büyük yalanlar söylemek zorunda kalmaktadır. Söylenen yalanlar büyüdükçe karşı tarafı inandırmak daha da güçleşecektir. Bu da aldatılan tarafı, eşiyle ilgili araştırma yapmaya, daha çok sorgulamaya ve açık aramaya iter.


Kadınlar yalan söylerken çocuklarını, onların okullarını, yakın çevrelerini, komşularını, eş-dost, arkadaş ziyaretlerini bahane ederler daha çok. Bu onların yalan söylerken inandırıcı olmalarında önemli bir etkendir. Çünkü, aldatılan erkek,  “komşuma oturmaya gittim diyen kadını”  ya da “çocuğun okuluna gittim öğretmeniyle görüştüm” diyen kadını yadırgamaz. Bu sebepler ya da bahaneler kadının zaten günlük yaptığı aktiviteleri içinde yer almaktadır. Eşini aldatan bir erkek komşuma oturmaya gittim ya da okula uğrayıp öğretmenle görüştüm gibi bahanelerle gelirse, bu, aldatılan kadın tarafında kabul görmez. Erkeğin yalan söylediğini bariz bir şekilde ortaya koyar. Ancak kadın için aynı şey geçerli değildir. Eğer kadın, bu bahaneleri çok sık kullanırsa, o zaman inandırıcılığını yitirir ve aldatılan erkek sorgulamaya, araştırmaya ve doğrulama peşinde koşmaya başlar. Kadın, daha büyük yalanlar söyleme durumunda kalır. Ancak söylediği yalanların boyutu, onun günlük rollerinin dışındaysa, yakalanmaması ya da eşinin aldatıldığını fark etmemesi içten bile değil. Eşini gizlice aldatan kadının yalan söylediğini ortaya çıkarmanın çok basit yolları vardır:


Kayıt sistemi ile


Aldatan eş çeşitli yalanlar söyleyerek eşine yakalanmamaya, aldatma durumunu gizlemeye çalışır. Aldatan eşin söylediği bahaneler her zaman yalan olacak diye bir şey yoktur. Bazen doğru kelimeler kullanılarak da yalan söylenebilir. Söylenen kelimeler, kurulan cümleler, şüphe uyandırmayacak şekilde olabilir ancak, altındaki yalanları göremeyebiliriz. Bunları fark etmek için dikkatli olmak, verilen bilgileri hafızada tutmak gerekmektedir. Örneğin, eşinizin arkadaşlarının isimlerini, adreslerini, doğum günü tarihlerini, kutlama yaptıkları ya da sürekli vakit geçirdikleri yerleri, spora ya da farklı kurs ve aktivitelere katılıyor ise gidilen yerin adresini, telefon numarasını, gidilme tarihlerini ve sıklıklarını, eğer çocuğun okul problemleri ile ilgili okula gidildiyse gidilen günü, kiminle görüşüldüğü, kaçta gittiği ya da gidip gitmediği ya da kiminle gidildiği gibi bilgileri sorarak, küçük bir deftere unutmamak için not edin. Eğer şüphe uyandıracak bir durumla karşı karşıya kalırsanız, durumun doğru olup olmadığını, eşininiz size yalan söyleyip söylemediğini ona fark ettirmeden, çok rahat bir şekilde anlayabilirsiniz. Eşinizin size söylediği bahanenin doğruluğunu kontrol edebilirsiniz eğer sadece ufak bir şüphe ise onunla tartışmadan şüphenizi yok edebilirsiniz.
Eşinize her gün o gün içerisinde neler yapacağını sorun. Eşinizin size verdiği bilgileri defterinizi kullanarak doğrulayabilir ya da yalan söylediğini anlayabilirsiniz. Örneğin, eşiniz size spora gideceğini söylerse hemen not defterinizi kontrol edin. Eğer size yakın arkadaşının doğum gününe gideceğini söylerse not defterinizden bilginin doğruluğunu kontrol edin. Eğer verilen bilgi doğru değilse, eşinize doğum günü tarihini farklı hatırladığınızı söyleyin. Eşiniz yalan söylüyorsa, bu onun kısa bir anlığına şaşkınlığa uğramasına neden olacaktır. Eşiniz konuyu toparlayamıyorsa ya da hemen agresifleşiyorsa sizi aldattığından şüphelenebilirsiniz.


Ani Değişikliklerle İle

Normalde giyim kuşamına, dış görünüşüne dikkat ve fazla kilolarına aldırış etmeyen eşiniz, birden bire bu konuları sorun haline getirmeye, saç rengini ve modelini sık sık değiştirmeye başladıysa, alışverişin normal dozunu çoktan aştıysa, yaptığı alışverişler tamamiyle ihtiyaç dışıysa, vücudunu artık beğenmeyip, fazla kilolarından şikayet ederek spor salonuna kayıt yaptırdıysa, selülit ve benzeri şeyler için kremler kullanmaya ya da ve kozmetik ürünlere bir dünya para saçmaya başladıysa eşinizin sizi aldattığını düşünebilirsiniz.


Eğer eşiniz normalde sizin isteklerinizi görmezden gelip kendine bakıyor, gece yattığı gecelikleriyle bütün gün dolaştıktan sonra akşam da sizi aynı kıyafetlerle karşılıyor ancak dışarı kendi bahaneleri için çıktığı zaman, bu görüntünün tersine bir davranış sergiliyorsa, yani giyinip süslenip, kuaföre gidiyorsa ve geç vakitlerde geliyorsa, sizi aldattığı ihtimalini düşünebilirsiniz.


Örneğin, eşiniz, siz hafta sonu evdeyken bütün bir gün sizin yanınızda gecelikleriyle veya daha paspal bir halde geziyorsa ve sizin bundan rahatsız olduğunuzu bilmesine rağmen hiç bir değişiklik göstermiyor ya da olan değişimler giyim-kuşam, bakım gibi, sizin için ve sizinle olduğu anlarda değilse eşinizin başka bir ilişki yaşadığı ihtimali söz konusu olabilir. Bu, aldatılan erkeğin dikkatini çekebilecek önemli bir noktadır. Çünkü erkeğin bakımsız görünmesi ya da karısı için kendine bakmaması çok şüphe uyandıran bir durum değildir. Bu genelde var olan bir durumdur. Erkeğin geçmişten bu güne alışıla gelmiş durumlarındandır. Ancak kadın için aynı şey geçerli değildir. Kadın ezelinden beri kendini, erkeğine beğendirme arzusu taşımaktadır. Eğer bir kadın kendi eşi için giyinmiyorsa ya da bakımlı olmuyorsa bu aldatma belirtisi olarak görülebilir.


Cep Telefonu

Cep telefonu kullanımı çok yaygın ve insanların çok sık model değiştiriyor olmasına rağmen, kimileri, telefonu daha doğrusu cep telefonunu sadece iletişim için bir araç olarak görmektedir. Günümüzde var olan telefonların, sunduğu diğer özellikleri kullanmaya yanaşmamaktadır. Eğer eşiniz önceden telefon ile çok içli olmayan biriyken, son zamanlarda telefona olan ilgisi normal olmayan bir derecede arttıysa, eşinizin sizi aldattığını düşünebilirsiniz. Yani telefonu eskisi gibi sadece neredesiniz diye sormak için değil, başkalarıyla sürekli mesajlaşmak için kullanıyorsa, telefonu eskisine oranla çok daha fazla çalıyorsa ve eşiniz telefonu sizin yanınızda cevaplamıyorsa, ya da arayan yanlış numaraların sayısı artmış ise, telefonda şifre, güvenlik kodu, pin kodu gibi telefon güvenliğini sağlayan şifreler varsa telefon sizin yanınızdayken sürekli sessizde ve eşiniz telefonuna karşı hassas ise eşiniz sizi aldattığından şüphelenebilirsiniz.

 Bilgisayar Merakı İle


Eşinizin bilgisayar ile olan ilişkisi eskiye oranla değiştiyse, e-postalarını görmenize izin vermiyorsa, internete karşı merakı arttı ise, yeni ve daha iyi özelliklere sahip bir bilgisayar istiyorsa, sosyal paylaşım sitelerine (Facebook, Twitter, Messenger, Skype vb...)  olan ilgisi arttıysa, sosyal paylaşım sitelerine üye olup saatlerini bu sitelerde harcıyor ise, bu sitelerde edindiği arkadaşlarıyla saatlerce sohbet ediyor ve ekranını siz geldiğinde değiştiriyorsa, bilgisayarına şifre koyduysa ve şifreyi size söylememek için ısrarcı bir tavır takınıyorsa eşiniz sizi aldatıyor olabilir. Eşinizin ortada önemli bir sebep yokken sizden uzaklaşmak istemesi, özel hayatına müdahale istememesi, var olan erkek arkadaşlarıyla ilgili yanlış düşündüğünüzü, hepsi ile abi-kardeş ilişkisi yaşadığını, size hesap vermekten ya da sorularınızdan sıkıldığını söylemesi, başka çiftleri size sürekli örnek göstererek şikayet etmesi, ya da bir süre aranızdaki ilişkiye ara vermek istemesi gibi sebepler, eşinizin sizi aldattığına dair işaretler olabilir. Kadınların birçoğu (eşiyle çok ciddi problemler yaşayan, şiddete maruz kalan, psikolojik baskıya kalan kadınlar hariç), hayatında başka bir erkek yokken, ya da yeni bir sevgili edinmeden, ayrılmak istemez.

Çözüm Nedir?


Yeni Bir Şans Vermek


Eşinizin sizi aldattığından şüphelendiğinizde ya da daha kötüsü bundan emin olup eşinizi yakaladığınızda eğer ilişkinizi bitirmek istemiyorsanız yapabileceğiniz bazı şeyler var. Örneğin, ilişkinize yeni bir şans verebilirsiniz. Çünkü, aldatıldığınızı öğrendiğinizde bağırmak, psikolojik ve fiziki şiddet uygulamak, olayları daha kötü duruma getirmekten başka bir şeye yaramayacaktır. Öfkenizde haklı olmanıza rağmen eğer bir şeyleri yoluna koymak istiyorsanız, soğukkanlılığınızı korumalı, eşinize yeni bir şans vermeyi düşünmelisiniz. Hatta öfkenizi kontrol edemeyeceğinizden eminseniz (ki bu normal bir durum) bir aile büyüğü sizin yerinize eşinizle konuşabilir. Bu olayların daha sağlıklı ilerlemesine yardımcı olacaktır. Eğer eşinizi her şeye rağmen seviyorsanız, amacınız ailenizi ve çocuklarınızı  korumak, yuvanızı dağıtmamak ise aldatılma durumu ile karşılaştığınızda, hemen bir psikoloğa, aile danışmanına, ya da uzman bir kişiye başvurmalısınız. Bu süreci daha sağlıklı ve daha az zararla atlatmanıza yardımcı olacaktır. Şunu da unutmamak gerekir ki, eşinizden sadece sizi aldattığı için, onu sevdiğiniz halde ayrılmanız, hayatınıza daha sonra girebilecek, başka bir insanın, sizi aldatmayacağının garantisi değildir.

Ayrılık Kararı


Eğer eşinizin aldatma durumu tekrar ettiyse ve ona yeni bir şans vermenize rağmen bu durum devam ediyorsa, artık, yapılacak bir şey yoktur. Evliliği devam ettirmek, hem size ve kişiliğinize hem de, ailenize, gereğinden fazla zarar verecektir. Bu sebeple, eşinizin tekrar eden aldatma durumunu, tanık ve delil beyanlarıyla 4721 sayılı Türk Medeni Kanunun 161. Maddesine dayandırarak yetkili aile mahkemelerinde sürecek olan boşanma davasını açabilirsiniz. Eğer eşinizin sizi aldattığını, delil ve tanıklarla ispat ederseniz, boşanma davası sonucunda eşinize nafaka, maddi ve manevi tazminat ödemezsiniz.


Geçici Ayrılık Kararı


Aldatan taraf her ne kadar aldatma eylemini kendi başına yapmışta olsa, aldatma olayının ortaya çıkmasında, iki tarafın da payı vardır. Eşiniz sizi aldattığı için direkt olarak onu suçlayamazsınız.  Çünkü, aldatmanın altında olan sebepleri ve bu olayın nasıl ortaya çıktığını oturup düşünmeniz ve özeleştiri yapmanız gerekmektedir. Bu öz eleştiriyi yapma sürecinde aldatan ve aldatılan tarafların bir süre için, birbirlerinde uzakta olmaları, sürecin daha sağlıklı işlemesine yardımcı olacaktır. Bu geçici ayrılık sürecinin sonunda hataların karşılıklı olduğunu düşünüyorsanız, bir psikolog ya da aile danışmanı gibi, alanlarında uzman olan kişilerden yardım alabilirsiniz. Bu, eşiniz ile aranızdaki problemleri çözmenizi kolaylaştıracaktır.

 

® İzmir Dedektiflik Ltd. Şti. Özel Dedektiflik & Araştırma Bürosu   © 1995 / 2012- 17 Yıllık Tecrübe Bilal KARTAL