Anasayfaya Gidiniz
Başarı Ayrıntıda Gizlidir
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


KAPKAÇ OLAYLARINA KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER

Kapkaç olayı, çok kısa süre içinde gelişen, anlık bir olaydır. Bir veya birkaç kişi tarafından, üzerinde değerli eşyalar olabileceği düşünülen kişilerin, haberleri olmadan aniden uygulanan kapıp kaçma eylemi ile taşınabilir eşyalarının çalınması işlemidir. Kapkaç olayları son yıllarda ülkemizde yaygınlaşan suçların başında gelmektedir. Kapkaççılık yapan insanlar kendilerine kolay hedef olabileceklerini düşündükleri için de, kapkaç hırsızlığını uygulayabilmek adına, genelde kadınları tercih etmektedirler. Kadınlar kapkaç olaylarında maddi kaybın yanısıra fiziksel zararlara da maruz kalmaktadır. Haber kanallarında yayınlanan birçok haberde, kapkaç mağduru kadınların metrelerce sürüklendiği ya da çantasını vermek istemediği için darp edilmeye maruz kaldığı görülmektedir. Kapkaç olaylarına karşı alınması gereken bazı önlemler vardır. Bunlar:

1-Caddelerde yürürken araçların geliş istikametine ters yönde, kaldırımın caddeye yakın olmayan kısmında yürünmeli ve çantalar, trafik akışının ters yönünde olan kollara takılmalıdır. Böylece, çantanın, arkadan gelen araç tarafından alınıp kaçılması gibi bir eylem engellenmiş olacaktır.


2-Özellikle yaya olarak seyahat eden birey, yükte hafif ancak pahada ağır olan eşyaları, yanında taşımamalıdır.


3-Yürürken çantalar, vücuda yakın tutulmalı ve kolun altına alınarak, sürekli şekilde kontrol edilmelidir.


4-Ellerde torba, poşet veya başka çantalar varken, kol çantaları, vücutla poşetler arasında kalacak şekilde taşınmalı ve özellikle alışverişe yalnız çıkılıyor ise, gösterişli çantalar takınmaktan kaçınılmalıdır.


5-Takılan çanta omuzlara değil, boyundan geçirilerek çapraz şekilde takılmaya özen gösterilmedir. Bu biçimde takılmış çantaları, kapkaç yoluyla çalmak, omuzda taşınan çantalara oranla daha zor olmaktadır.


6-Yolda yürürken ya da alışveriş yaparken dikkatli olunmalı, her türlü ihtimale karşı çevre sürekli gözden geçirilmeli ve dalgınlık yapılmamalıdır.


7-Eğer kapkaça maruz kalınırsa, fiziki bir zarar almamak için direnç gösterilmemeli, hırsız ya da hırsızlar uzaklaşmaya başladıkları andan itibaren bağırılarak etraftan veya polisten yardım istenmelidir. Kapkaça direnmek, maalesef, geri dönüşü olamayacak zararlar verebilir.


8-Kapkaç olayına maruz kaldıktıktan sonra en yakın polise veya polis karakoluna gidilerek şikayette bulunulmalı ve çalınan kredi kartları ile bankamatik kartları derhal iptal ettirilmelidir.


9-Toplu taşıma araçlarında ve kalabalık yerlerde, sahip olunan çantalar ve cüzdanlar, mutlaka sık sık kontrol edilmelidir.

 

® İzmir Dedektiflik Ltd. Şti. Özel Dedektiflik & Araştırma Bürosu   © 1995 / 2012- 17 Yıllık Tecrübe Bilal KARTAL