Anasayfaya Gidiniz
Başarı Ayrıntıda Gizlidir
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


KİMLER DEDEKTİF OLABİLİR

Aşağıda belirtilen, nitelikler, bir özel dedektifte bulunması gereken özelliklerdir. Bunlardan hepsine birden olmasa dahi, birçoğuna vakıf olan herkes, özel dedektiflik yapabilir.
Bir Dedektif, kendisinden talep edilen hizmetleri, doğru yollardan ve kısa sürede yerine getirebilmek için, analitik düşünebilme yeteneğine ve seri çalışma becerisine sahip olmalıdır. Beklenilmeyen olaylar karşısında hazırlıklı, hızlı düşünebilen, verdiği kararı seri şekilde uygulayabilen ve bu kararları alırken tek bir açıdan değil, birçok açıdan değerlendirebilen bir yapısı olması da şarttır. Ayrıca, becerikli, akıllı ve sabırlı olmak durumundadır. Çünkü, araştırdığı vaka dolayısıyla, tek bir ipucuna dahi ulaşabilmesi için, aylarca sürebilecek şekilde çalışmalar yapmasını gerektiren olaylarla da karşılaşabilir. İncelediği tüm vakaların,  her detayına dikkat edebilmeli ve ilerde karşılaşabileceği durumlarda kullanabilmek için de, arşivlemelidir. O yüzden, sistematik çalışma düzenini oturtmuş olabilmesi de gereklidir. Dedektifler, psikoloji, kriminoloji, balistik, bilgisayar, fotoğrafçılık, silah eğitimi, coğrafya, suç kanunları ve cezai sistemi temel olmak üzere; suçlu psikolojisi, olay yeri inceleme, parmak izi okuma, arazide ve şehirde iz sürme, sahte evrak, kimlik ve parayı tanıma, silah çeşitlerini ve balistik etkilerini bilme, laboratuvar araçlarını kullanabilme gibi bilgilerle donanmış olmalıdır. Elbette Dedektiflerin her konuda ve alanda uzman olması beklenemez. Ancak, birçok beceriye sahip olmalı ve araştıracağı vakalarda karşısına çıkan her olay için belirli bir düzeyde bilgi sahibi olması gerekmektedir. Mesleği için gereken bu tarz özelliklerin ve fiziksel sağlığının dışında, ahlaki vicdan sahibi, erdemli, dürüst, doğru ve objektif bir kişiliğe sahip olması gerekmektedir.
Özel dedektifler genelde vatandaşlar veya işletmeler için çalışmaktadırlar. Özel dedektiflerin işi tutuklamak, ya da suçluyu yargılamak değildir. Özel dedektiflerin asıl işi bilgi toplamaktır. Kanunların izin verdiği ölçüde özel hayatla ilgili sorgulamalara girebilirler. Kısaca dedektiflik şüpheli bulunan duruma aydınlık getirmeye çalışan ve bilgi toplayan kişidir desek yanlış olmaz

 

® İzmir Dedektiflik Ltd. Şti. Özel Dedektiflik & Araştırma Bürosu   © 1995 / 2012- 17 Yıllık Tecrübe Bilal KARTAL