Anasayfaya Gidiniz
Başarı Ayrıntıda Gizlidir
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


KİMYASAL SİLAHLARA KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER

Hayatımızı çeşitli yönleriyle kolaylaştıran kimyevi maddeler, maalesef meydana gelen ya da gelebilecek savaşlar sırasında da, kimyasal birer silah olarak kullanılmaktadırlar.

Kimyasal Silahlara Karşı Alınacak Önlemler ve İlkyardım

Seferberlik durumlarında, dokunma ya da solunum yolu ile herhangi bir şekilde vücudumuza değdiğinde, çok büyük zararlara sebep olabildikleri için, kimyasal maddeler ile temasta bulunmaktan olabildiğince uzak durmalıyız. Bu konuda kullanılabilecek, birçok yöntem vardır. Bunlardan ilki, gaz maskeleridir. Zararlı kimyasal maddelerin bulunduğu ortamlarda, mutlaka gaz maskesi kullanılarak, bu maddelerin solunum yolu ile vücudumuza almamızı engellemiş oluruz. Gaz maskelerinde, kimyasal savaş maddelerini önlemek amaçlı olarak tatbik edilen, aktif karbon filtreleme sistemi kullanılmaktadır. Sadece, gaz maskesi ile solunumun bakımından değil, cilt açısından da korunmayı gerektiren, dermatolojik yollardan etki eden kimyasal maddelerle teması engelleyecek bazı materyallere ihtiyacımız olacaktır. Bunlardan en önemlisi, böylesi temasları engelleyen kimyasal maddeler (çoğunlukla plastik olan) ile yapılmış kıyafetlerdir. Bu kıyafetler içinde, kendinizi zararlı kimyasal maddelerden ya da kimyasal silahlardan korumuş olursunuz. Ayrıca, elbette, koruyucu botlarınız da olmalıdır. Kimyasal maddelerin fiziksel olarak size bulaşmasını engelleyecek materyallerle, vücudunuzu sardığınızda, kendinizi, bu konuda güvende hissedebilirsiniz. Eğer, gaz maskesi, koruyucu (özel) kıyafet ya da bot gibi malzemeler bulundurmuyorsanız, kimyasal maddeler ihtiva edenler de dahil olmak üzere, hiçbir şekilde gaz sızdırmayacağından ve solunabilen hava ortamının temizliğine emin olduğunuz, bir sığınakta da kalabilir ve kendinizi bu şekilde korumuş olabilirsiniz. Kimyasal silahlara karşı alınacak, başlıca, ilk yardım ve pratik önlemleri şu şekilde sıralayabiliriz.

SALDIRI ÖNCESİ HAZIRLIK

- Kimyasal savaş nedir?, kimyasal silahlar nelerdir?, bu savaşlarda hangi saldırı biçimleri kullanılır?, gibi ve benzeri mevzularda, geniş bir bilgiye sahip olmalısınız.

- Koruyucu ( özel giysiler, maske ) malzemeleri önceden edinip, bunları denemiş olmanız yararınıza olacaktır.

- Olası bir savaş hali için, özellikle penceresi, kapısı az olan bir odayı sığınak olarak seçerek buna göre bir düzen planlamalısınız.

- Planladığınız odanın kapı ve pencerelerinin kenarlarındaki boşlukları, hava almayacak şekilde bant, sünger gibi maddeler ile kapatmalısınız.

- İlk yardım konusunda bilgilenmelisiniz. Kendinize de ilkyardım yapabilmelisiniz.

- Depo olarak belirlemiş olduğunuz odaya en az 3 gün boyunca size ve yanınızdakilere yetecek şekilde yiyecek ve içecek deposu yapmalısnız.

® İzmir Dedektiflik Ltd. Şti. Özel Dedektiflik & Araştırma Bürosu   © 1995 / 2012- 22 Yıllık Tecrübe Bilal KARTAL