Anasayfaya Gidiniz
Başarı Ayrıntıda Gizlidir
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


ORMAN YANGINLARINA KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER

Orman yangınları doğal ve ya insani sebeplerden ortaya çıkabilir. Yıldırım düşmesi, yanardağ patlaması, yüksek sıcaklık, sigara izmariti,yakılan ateşi söndürmemek, tarımsal ürünler gibi bir çok nedenle orman yangınları çıkmaktadır. Orman yangınları en çok yağışın olduğu yaz aylarında görülmektedir. Bu yüksek sıcaklığın hakim olduğu dönemde kuruya otların üzerine atılan bir sigara izmariti geri döndürlemeyecek büyüklükte bir orman yangınına sebep olabilmektedir. Orman yangınlarını engellemek ve yeşil kaybımımızı en aza indirgemek için alınması gereken önlemler vardır. Bu önlemleri şöyle sıralayabiliriz:
1-Ormanda yakılan piknik ve mangal ateşleri ordan ayrılmadan önce mutlaka söndürülmelidir.

2-Kırılan şişelerin cam kırıkları ormanlık alanlara atılmamalıdır çünkü kırık cam parçaları güneş ışığını çeker ve çimenlerin tutup alev almasına sebep olur.


3-Bitirdiğimiz sigaralarımızın izmaritlerini tam olarak södürmeden atmamamılıyız. Çünkü esen bir rüzgar sigara izmaritinin alevini körükleyecek ve kurumuş otların yanmasında sebep olacaktır.


4-Ormanda ateş yakmamaya özen göstermeliyiz eğer yaktıysakta ateşi çimensiz bir bölgede etrafına taşlar çevirerek yakmalıyız. Çünkü yakılıp söndürülemyen ateşler büyük orman yangınlarına sebep olabilir.


5-Orman bakanlığı ya da ilgili kuruluşlarca insanlar orman yangınlarının önemi hakkında bilinçlendirmeli ve bu konu hakkında seminerler, konferanslar düzenlenmelidir.


6-Yangına şahit olunduğu anda 110 itfaiye ve yangın hattı başta olmak üzere gerekli kuruluşların numaralarını ezbere bilmeli ve bu kuruluşlara hemen haber vermeliyiz.


7-Ormanlarda ve piknik alanlarında gözetleme kuleleri ve  görevliler olmalı ve ve bu görevliler çıkabilecek orman yangınları daha büyümeden müdahale etmeli , edemiyorsa gerekli kurum ve kuruluşlara haber vermelidir.


8-Ormanlar içinde yangın söndürme ve haberleşme sistemleri kurulmalı ve ormanlar içinde yollar açılmalıdır.

 

 

 

 

® İzmir Dedektiflik Ltd. Şti. Özel Dedektiflik & Araştırma Bürosu   © 1995 / 2012- 22 Yıllık Tecrübe Bilal KARTAL