Anasayfaya Gidiniz
Başarı Ayrıntıda Gizlidir
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


OTOMOBİL HIRSIZLIĞINA KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER

Günümüzde artan araç sayısı ve büyüyen araba sanayi nedeniyle artık araçlarımızda hırsızlık olaylarının hedefindedir. Akşam işten geldikten sonra, arabanızı güvenli bir yere park etmez iseniz hırsızlara bilinçli olarak davetiye çıkarmış olursunuz. Haber kanallarında yayınlanan pek çok haber de araçların spatula yardımıyla kapıları ve camları kırılarak, kontak anahtarı uydurarak ya da düz kontak yapılarak, bagaj kilit yuvası ve depo kapakları sökülerek ve anahtar yuvasına uygun anahtar yapılarak çalındığı ortaya çıkarılmıştır. Otomobil hırsızlığı ev hırsızlığına göre daha az risklidir. Çünkü araba dışarıda karanlıkta tek başınadır ve çalmak çok daha kolaydır. Aracımızın çalınmaması için alınabilecek önlemler vardır. Bu önlemleri şöyle sıralayabiliriz:
1-Akşam işten geldikten sonra aracınızı karanlık ve ara sokaklara park etmeyin. Kalabalık ve ışığı bol sokakları tercih etmeniz aracınızın çalınmasını önleyebilir. Ya da kamera sistemi olan sokakları tercih etmek te hırsızlar için caydırıcı bir etken olacaktır.
2-Eğer yakın çevrenizde otopark var ise aracınızı park etmek için otoparkı tercih etmelisiniz.
3-Aracınızın direksiyonuna ve pedallarına kilit taktırabilir ve gizli kontak yaptırabilirsiniz. Ancak, gizli kontak görünür ve kolay ulaşılabilir yerlere yapılmamalıdır. Gizli kontak için koltuğun altını veya vites kutusunun yanını tercih edebilirsiniz. Bu hırsızlar için ulaşılabilirlik anlamında caydırıcı olacaktır.
4-Aracınızın içinde cüzdan ya da telefon gibi değerli eşyalarınızı bırakmamalısınız. Bu tip eşyaların araçta olması hırsızlar için cazip gelebilir.
5-Aracınızda araç takip sistemi ekipmanları olmalıdır. Böylelikle aracınız çalınsa bile uydu takip sistemi ile aracınız bulunabilir.

6-Uzun süreli araç kullanmayacaksanız aracınız kapalı bir yere ya da bir otoparka bırakın. Uzun süre kullanılmayan sahipsiz gibi duran araçlar hırsızlar için kaçınılmaz birer av olacaklardır.

® İzmir Dedektiflik Ltd. Şti. Özel Dedektiflik & Araştırma Bürosu   © 1995 / 2012- 22 Yıllık Tecrübe Bilal KARTAL