Anasayfaya Gidiniz
Başarı Ayrıntıda Gizlidir
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


TOPRAK KAYMASI SIRASINDA, ÖNCE VE SONRASINDA TEHLİKELERDEN KORUNMA YOLLARI

Toprak kayması, özellikle ormana muhtaç bölgelerde görülen bir doğal afet olup; aslına bakıldığında çok çok fazla ormana sahip olan Karadeniz Bölgesi’nde çok sık görülen bir afettir. Karadeniz Bölgesi’nde çok olmasının temel nedeni ise, plansız yerleşim; doğaya uygun olmayan şekillerde yapılandırmaya gidilmesi yatmaktadır.

TOPRAK KAYMASI SIRASINDA
Bulunduğunuz bölgede toprak kayması yaşanırsa ne yapmanız gerekir, bunlara değinelim şimdi biraz.
Eğer afet sırasında kapalı alanda iseniz eğer içinde bulunduğunuz binadan çıkabilecek ve olduğunuz bölgeyi derhal terk edecek durumda iseniz; hemen yapın. Eğer ki bu imkân elinizde yok ise, içeride kalın.
İçeride, sağlam eşyaların altına cenin pozisyonunda saklanın. Bu duruşa çömel-kapan-tutun hareketi de denilmektedir.
Eğer bir yapı içerisinde değilseniz; yani dışarıda iseniz aşağıdaki noktalara dikkat etmelisiniz.
Eğer ki toprak kayması gerçekleşiyor iken toprağın ya da çamurun akıp geçtiği alanda iseniz; bu alandan kaçmaya çalışın. Olabildiğince yüksek yerlere çıkmaya çabalayın.

TOPRAK KAYMASI ÖNCESİNDE
Eski zamanlara nazaran şimdilerde daha bilinçli bir yapıya sahip olsak da toprak kayması konusunda hala bilgili olmayan fertlerimiz bulunmaktadır. Bu konuda bilgili olan kişilerin görevi ise bilgi sahibi olmayan kişilere bu konuda yardımcı olmaktır.
Özellikle toprak kaymasının sıkça görüldüğü ya da görülme olasılığının yüksek olduğu bölgelerde yaşayan kişiler bu konuda bilgilendirilmelidirler. Eğer toprak kayması başlamış ise ve çevrenizdekiler bunun farkına varamamış ise mutlaka onları uyarın ve ne yapmaları gerektiğini belirtin.

TOPRAK KAYMASINDAN SONRA
Toprak kaymasından sonra öncelikle kendinizin güvende olduğunuzdan emin olmalısınız. Eğer kendinizi güvende hissetmiyor iseniz tehlikeli olarak düşündüğünüz alandan mümkün olduğunca hızlı bir şekilde ayrılmalısınız.
Çevrenizde yardıma ihtiyacı olan birileri var mı, onları da kontrol etmeyi unutmayın. Özellikle yaralı birilerinin olup olmadığını kontrol edin. Eğer yaralılar var ise, ortamda tehlike durumunun mevcut olup olmadığını kontrol edin. Eğer tehlike yoksa hiç kımıldatmayın yaralıları.

 

® İzmir Dedektiflik Ltd. Şti. Özel Dedektiflik & Araştırma Bürosu   © 1995 / 2012- 22 Yıllık Tecrübe Bilal KARTAL