Anasayfaya Gidiniz
Başarı Ayrıntıda Gizlidir
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


YANGINA KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER

İnsan ateşi bulduğu günden ve onu dikkatli kullanamadığı ve zarar gördüğü günden buyana ateşi dikkatli kullanmak ya da çıkabilecek yangına karşı önlemler almak konusunda hep yeni yöntemler bulmaya çalışmıştır. Yangın, eski zamanlarda ilkel ama pratik bir metot olan elden ele su taşıma ile söndürülürdü. Şimdi gelişen teknoloji ile su fışkırtan pompalar yangın söndürülmekte kullanılmaktadır. Bu gelişen teknoloji yangının kısa sürede kontrol altına alınmasını ve zararın en aza indirgenmesini sağlamıştır.
Eskiden bütün evlerin ahşap olduğu zamanlarda ısınma için ateş kullanmak çok tehlikeliydi. Söndürülmeyen unutulan ateş evler ahşap olduğu için büyük zararlar vermekteydi. Örneği ortaçağda Avrupa kentlerinde bütün evler ahşaptı. İnsanları çıkabilecek yangınlardan korumak için akşam belirli bir saatte evlerde yanan ateşi söndürmek mecburiydi. Akşam çalan çan insanlara ateşlerini söndürmeleri gerektiğini hatırlatıyordu.
Tuğla ve beton yapılarla birlikte evlerdeki yangın çıkma oranı azaldı ama insanoğlu için yangın hala çok büyük tehlike arz etmektedir. Bu sebeple ateşi kontrol altında tutmak ve yangın çıkmasına engel olmak için bazı tedbirler almakta fayda vardır. Bu tedbirleri şöyle sıralayabiliriz:
1-Yapılarda yanmaz ve ya yanması güç yapı malzemeleri kullanmak gerekmektedir.


2-Evlerde yangın çıkmasını önlemek amacıyla soba, kalorifer ve mutfak ocakları dikkatli kullanılmalı ve çocukların ateşle oynamalarına izin verilmemelidir. Hatta ateş çıkartacak çakmak, kibrit vs çocukların ulaşamayacakları yerlerde saklanmalıdır.


3-Elektrik tesisatından kaynaklanabilecek yangınlara karşı elektrik tesisatının düzenli olarak bakımı yapılmalıdır.


4-Konutlarda ve iş yerlerinde yangın söndürme tüpleri bulundurulmalı ve bu tüplerin nasıl kullanılacağı ve bakımı hakkında bilgi edinilmelidir.


5-Tavan arasına ve çatıya yangına sebebiyet verecek eşyalar bırakılmamalıdır. Bu eski ve kullanılmayan eşyalar yangına davetiye çıkarabilirler.

 

® İzmir Dedektiflik Ltd. Şti. Özel Dedektiflik & Araştırma Bürosu   © 1995 / 2012- 22 Yıllık Tecrübe Bilal KARTAL