Anasayfaya Gidiniz
Başarı Ayrıntıda Gizlidir
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


YAZLIKLARINIZDA HIRSIZLIĞA KARŞI ALINACAK ÖNLEMLER

Havaların ısınmaya başlaması ile açılışını yapan tatil beldeleri, iş olmasa da gitsek dinlensek dediğimiz yerlerdir. Hele ki kendinize ait bir yazlığınız varsa rahatlığınızın sınırlarını kendiniz çiziyorsunuz demektir. Yazlıklarımıza gidiş gelişlerde meydana gelen hırsılık olayları ise, tadımızı bozacak niteliktedirler.

Şöyle ki, bulunduğumuz şehirden yazlığımızın olduğu beldeye gittik. Bavullarımızı açıyoruz. Kapı çaldı, beklenmedik bir misaifir. Bir postacı. Yazlığınızın adresini bir yazışma adresi olarak birine vermediyseniz tereddüt etmelisiniz. Öncelikle karşınızdaki kişinin kimliğini görmenizin sizin yasal olarak bir hakkınız olduğunu unutmamalısınız. Eğer kimliği kişinin postacı olduğunu niteler özellikte ise, kişiyle iletişimde bulunabilirsiniz.

Polislik mesleğini kullanarak da hırsızlık yapma eylemleri çok arttı bu günlerde. Hedefledikleri kişilere mesaj yolu ile ulaşmaları, sahte mesaj sistemleri kurmaları ve son yaptıkları ise yazlık denetimleri. Polis giyinimindeki bir kişi yazlığınıza geliyor, yazlığınıza yeni geldiğinizi bildiklerini ve tatilinize başlamadan önce bir kontrol yapmak istediklerini söylüyorlar. Böylesi çok mantıklı olmayan bir sebep yakaladığınızda kesinlikle kimliklerini görmelisiniz. Görmekten ziyade, inceleyiniz. Artık teknoloji, sahte kimlik yapma olayını o kadar kolaylaştırdı ki; mutlaka elinize alıp kopya mı yoksa kabartmaları yerli yerinde mi kontrol etmenizde yarar var.

Yazlığınızın etrafında güvenlik kameralarının olmasına mutlaka önem gösterin. Yazlığınızdan kısa bir süreliğine çıkmış olsanız dahi kapı ve pencerelerinizi kilitleyin. Hırsızlık öylesine yaygın ki artık, sizin evden çıkmanızı bekleyecek kadar sabırla iş görülüyor.

Türk milleti olarak nesilden nesile geçen bir saklama biçmidir yatak altı, yorgan içi. Unutmayın ki, evinize giren hırsızlar ilk o alanlara bakıyorlar. Mümkün olduğunca değerli eşyalarınızı evde bırakmamaya çalışın. Eğer sağlamlığına güvendiğiniz bir kasanız varsa, orada saklayabilirsiniz.

Eğer ki yazlığınızı yeni satın almış iseniz; evinizin anahtarını değiştirmeyi unutmayın. Eğer eviniz merkezi beldelerden uzak bir yerde ise yukarıda saydığımız noktalara daha fazla dikkat etmelisiniz.

 

® İzmir Dedektiflik Ltd. Şti. Özel Dedektiflik & Araştırma Bürosu   © 1995 / 2012- 22 Yıllık Tecrübe Bilal KARTAL